ÖRN nõudepesumasina tabletid on käsitsi valmistatud loodustoode. Pesutabletid ei sisalda kloori, fosfaate, kunstlikke lõhnaaineid.
 
Kust tuli Örna idee?

Annika, ÖRN retsepti looja-
Kõik algas 2012. aastal, kui sain oma esimese lapse. Lugesin allergiate tekkimise kohta ning avastasin, et sünteetilised lõhnaained kodukeemias on tänapäeva laste allergiate peamised põhjustajad. Nõudepesumasinast pärast pesu õhku paiskuv aur sisaldab kuiva kloori, mis kõik põrandale langeb. Beebide ja väikelaste nahk on aga nii õhuke, et mürgised ained imenduvad kergesti otse organismi. Hakkasin otsima lahendusi, kuidas puhastada nõusid ilma oma lapsi mürgitamata.

Miks kasutada öko-puhastusvahendeid?

On kaks peamist põhjust, miks kasutada „öko“ nõudepesuvahendeid. Esimene põhjus on loodus. Kui vahutav nõudepesuvahend valgub äravoolu kaudu kraanikausist alla torustikesse, liigub ta edasi veepuhastusjaamadesse. Enamik mürgiseid aineid veest eemaldatakse, kuid väiksemad osakesed pääsevad läbi filtrite lõpuks ikkagi veekogudesse, kus satuvad kalade organismi, seda joovad metsloomad ning sellest toituvad taimed.

Teine põhjus miks kasutada loodussõbralikku puhastusvahendit, on meie enda tervis ning ohutus. Puhastusvahendite kemikaalid on küll mõeldud vaid nõudelt mustuse eemaldamiseks, kuid tihti satuvad nad kasutamise käigus hoopis õhku ning me hingame selle sisse, või siis ei loputa masin nõusid piisavalt kaua ning me lihtsalt sööme pesuvahendi jäägid koos toiduga enda organismi. Väiksed osakesed imenduvad juba naha kaudu. Mõned kemikaalid võivad tekitada silmade ärritust või nahasügelust, teised on seotud aga pikaaegsete või krooniliste haigustega, allergiate ning ka vähkkasvajaga.

Allpool oleme välja toonud kaks peamist nõudepesuvahendi koostisainet, mille sisaldumist tootes võiks hoolikamalt kaaluda – fosfaadid ning kloor.

Miks kasutatakse fosfaate? Fosfaadid on vee pehmendajad, mineraalsed lisaained, mis kunagi olid laialt kasutuses pesupulbrites, et parandada pesutulemusi. Nad põhjustavad allaneelamisel iiveldust, oksendamist ning kõhulahtisust. Kuna tegu on söövitava ainega, siis kokkupuutel nahaga võib tekkida nahaärritus. Kui fosfaadid satuvad vesikeskkonda, käituvad nad kui väetis (fosfor) ning tekib kiire vetikate ning veetaimede vohamine, mis omakorda põhjustab väikeste järvede kuivamist. Vee hapnikusisaldus väheneb, kuni elusorganismid seal enam elada ei saa.

Miks kasutatakse kloori? Kloor on valgendaja, kuid ka tugevalt söövitav ning põhjustab nahaärritust ning punetust. Kloori sisaldav aur (näiteks nõudepesumasina avamisel pärast pesu õhku paiskuv pilv) ärritab silmi, nina ning satub hingamisteedesse. Allaneelamisel võib kloor põhjustada isegi surma. Kloor kombineerituna teiste puhastusvahenditega, mis sisaldavad näiteks ammoniaaki, tekitavad mürgised gaasid. Kloori valgendajad segatuna süsiniku molekulidega tekitab ohtliku dioksiini, mis on tuntud kantserogeen (vähki tekitav).

ÖRN nõudepesumasina tablette võib kasutada ka septiku (umbkaevu) puhul, kuna pesusooda, sidrunhape ning äädikas on täielikult looduses biolagunev.